Ulga na zakup Urządzenia Fiskalnego Online

 

Nowelizacja Ustawy VAT o kasach online weszła w życie 1 maja br. i narzuciła na określonych przedsiębiorców obowiązek posiadania urządzeń fiskalnych nowej generacji umożliwiających stałe połączenie z serwisem informatycznym Ministerstwa Finansów. Urządzenia te mają zastąpić poprzednie generacje kas i drukarek z zapisami kopii elektronicznych oraz kopią papierową. W przypadku podatników zobligowanych charakterem działalności do wymiany urządzenia w konkretnym terminie należy wymienić nawet sprawne urządzenia fiskalne z niezapełnioną pamięcią fiskalną. Aby wynagrodzić przedsiębiorcom tę obowiązkową zmianę ustawodawcy przygotowali ulgę na zakup nowego urządzenia w wysokości nawet do 700 zł. Czytając poniższy artykuł dowiesz się jakie warunki trzeba spełnić by ją otrzymać.

 

 

W rozporządzeniu o ustawie VAT z 1 maja 2019 r. zawarto warunki , jakie musi spełnić podatnik, aby otrzymać zwrot poniesionych na zakup kasy fiskalnej kosztów. Projekt ustawy przewiduje, że podatnicy, których obejmie obowiązek rejestracji sprzedaży za pomocą kas ONLINE będą mogli skorzystać z odliczenia w wysokości maksymalnie 700 zł netto jednak nie więcej niż 90% wartości netto danego urządzenia (dot. to również podatników którzy już wcześniej skorzystali z takiego odliczenia a zostaną zobligowani do wymiany urządzeń na kasy ONLINE). Zwrot kierowany jest do podmiotów, które:

 

  1. Rozpoczęły prowadzenie ewidencji sprzedaży towarów i usług, przy użyciu urządzeń fiskalnych nowej generacji online. Czyli nowe podmioty, które dopiero zaczynają swoją działalność na rynku i od razu zdecydują się od razu na rozpoczęcie ewidencji za pomocą urządzenia fiskalnego online.
  2. Zdecydowały się na rejestrację sprzedaży usług i towarów za pomocą urządzenia fiskalnego online, a wcześniej nie stosowali innych rodzajów urządzeń fiskalnych do ewidencji. Czyli, w przypadku gdy podatnik wcześniej stosował kasę z elektroniczną lub papierową pamięcią zapisu to niestety nie może liczyć na zwrot ulgi. Ministerstwo Finansów tłumaczy tą decyzję ograniczeniami w budżecie.
  3. Podmioty, które zostały zobligowane zapisami uchwały do wymiany kasy z elektroniczną lub papierową kopią na rejestrujące online ze względu na charakter prowadzonej działalności od dnia:
  • 1 stycznia 2020 r. dla podatników sprzedających paliwo oraz świadczących usługi mechaniki pojazdowej i naprawy lub wymiany opon;
  • 1 lipca 2020 r. dla świadczenia usług związanych z gastronomią (również sezonowo), hotelarstwem, oraz sprzedażą węgla;
  • 1 stycznia 2021 r. dla podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne, budowlane, prawnicze, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz z branży fitness (w zakresie wstępu).

Inne artykuły z tej kategorii