OWUL – na co zwracać uwagę?
Przed podjęciem decyzji o finansowaniu zakupu leasingiem, warto dokładnie zapoznać się z zapisami umowy, które wskazują na prawa i obowiązki obu stron. Choć leasing sam w sobie jest stosunkowo prostym narzędziem, przedsiębiorca powinien dokładnie przeczytać postanowienia umowy oraz stosowane przez firmy leasingowe Ogólne Warunki Umowy Leasingu. Jest w nich zapisane jak będą wyglądać rozliczenia z tytułu umowy w praktyce – podstawowe, przewidziane harmonogramem i te, których nie planujemy.
OWUL mówi co się stanie na przykład w przypadku opóźnień w wydaniu przedmiotu przez dostawcę, zmiany stóp procentowych lub wypadku komunikacyjnego. Określa wysokość kar umownych, konsekwencje opóźnień w płaceniu rat, warunki wcześniejszego rozwiązania umowy i jej rozliczenia. Umowę podpisujemy na kilka lat i warto wiedzieć, jakie będą w tym czasie reguły współpracy z firmą leasingową.
Przy zawieraniu umowy przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę:
-
Jak zmieni się wysokość raty na skutek zmiany WIBOR/EURIBOR
Przedsiębiorca powinien zadbać o maksymalnie precyzyjne określenie w jakiej sytuacji rata leasingowa może wzrosnąć, a w jakiej spada.
-
Zasady rozliczania szkody, w szczególności szkody całkowitej
Umowa powinna przewidywać takie kwestie, jak ewentualne zagospodarowanie wraku oraz precyzyjnie określać obowiązki każdej ze stron umowy leasingowej.
-
Warunki ubezpieczenia przedmiotu we własnym zakresie
Wielu leasingodawców we własnym zakresie ubezpiecza przedmiot leasingu, co może wiązać się z wysokimi opłatami. Dlatego przedsiębiorcy często wolą we własnym zakresie zadbać o ubezpieczenie. Umowa powinna dokładnie określać, jakie dodatkowe opłaty manipulacyjne mogą się wiązać z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu we własnym zakresie.
-
Zasady rozliczenia w przypadku wygaśnięcia, wcześniejszego zakończenia lub cesji umowy leasingu
Umowa powinna dokładnie regulować wysokość opłat w sytuacji, gdy umowa wygasa, czy to ze względu na szkodę całkowitą przedmiotu leasingowanego, czy też z woli korzystającego.
-
Sprawy związane z zaległościami
W umowie leasingodawca informuje leasingobiorcę, jak będzie postępował oraz jakie sankcje mogą go czekać, jeśli będzie się spóźniał z opłatami.
-
Tabela opłat i prowizji
Z tą tabelą leasingobiorca powinien zapoznać się, aby mieć świadomość jakiej wysokości opłaty dodatkowe go czekają.
Inne artykuły z tej kategorii

Firmy mogą stosować mechanizm podzielonej…
1 lipca weszły w życie przepisy wdrażające mechanizm podzielonej płatności. Opcja split payment dla firm płacących za produkty lub usługi...

Nowe obowiązki mniejszych przedsiębiorców.
Od 1 lipca przedsiębiorcy będą musieli przekazywać JPK na żądanie urzędu skarbowego. Od początku lipca wchodzą nowe obowiązki dla...

Wsparcie dla start-upów
Wsparcie dla start-upów priorytetem resortu przedsiębiorczości. Na zastrzyk finansowy może liczyć nawet czterysta innowacyjnych...