Korzyści z zapasowej kasy fiskalnej
Prowadzenie biznesu wiąże się z wieloma nieprzewidzianymi sytuacjami. Wśród nich szczególnie dotkliwe mogą być awarie urządzeń fiskalnych, gdyż nawet najdrobniejsza usterka może całkowicie uniemożliwić obsługę klientów i sprzedaż towarów.
Polskie prawo nie dopuszcza istnienia „wypożyczalni” tymczasowych kas fiskalnych lub innej formy zastępowania chwilowo niesprawnego urządzenia. Jednocześnie obowiązkiem sprzedawcy jest wystawienie paragonu w momencie zakupu towaru. Oznacza to, że każda usterka wiąże się ze stratami finansowymi dla właściciela.
Natomiast ustawa dopuszcza, aby przedsiębiorca miał w swoim punkcie „rezerwową kasę fiskalną”, która będzie mu służyła w przypadku awarii głównego urządzenia i zabezpieczy go przed możliwymi stratami poniesionymi z racji braku możliwości prowadzenia sprzedaży.
Dodatkowe koszty
Przy zakupie zapasowego urządzenia właściciel biznesu będzie mógł skorzystać z ulgi tak samo, jak przy kupowaniu głównego sprzętu. Jednocześnie jednak ulga na zakup kasy ma formę późniejszej refundacji kosztów. Oznacza to, że aby mieć do dyspozycji zapasową kasę fiskalną użytkownik musi zakupić za pełną cenę dwa urządzenia, a zwrot otrzyma dopiero przy pierwszym rozliczeniu podatkowym. Co ważne, ulga przysługuje jedynie na zakup urządzeń, które zostaną uruchomione w momencie rozpoczęcia działalności.
Nie jest konieczne, aby obie zakupione kasy były dokładnie takie same. Rezerwowy model może mieć ograniczone funkcje lub prostszą konstrukcję, co będzie wiązało się z obniżeniem ceny danego egzemplarza. Jednocześnie będzie on spełniał swoją podstawową funkcję, jaką jest umożliwienie rejestrowania dokonywanej sprzedaży.
Wiele możliwości
Co więcej, dzięki bogatej ofercie różnych urządzeń dostępnych na rynku, możliwe jest łączenie możliwości oferowanych przez różne kasy fiskalne. Na przykład sklep wielkopowierzchniowy może kupić kilka kas mobilnych, które będzie można swobodnie, bez konieczności pracochłonnego instalowania, przenosić między różnymi stanowiskami w sklepie.
Procedury dotyczące zapasowej kasy fiskalnej są dokładnie takie same, jak w przypadku kas używanych standardowo – muszą zostać zafiskalizowane oraz mieć nadany stosowny numer ewidencyjny. Podczas ich użytkowania konieczne jest wykonywanie raportów dobowych oraz miesięcznych.
Zakup zapasowego urządzenia fiskalnego, choć wiąże się z dodatkowymi kosztami, powinien być traktowany jako inwestycja zwiększająca bezpieczeństwo prowadzenia biznesu.
Inne artykuły z tej kategorii

Jak wybrać najlepszą kasę fiskalną…
PROWADZĄC BAR, MAŁE BISTRO CZY DUŻĄ RESTAURACJĘ, CODZIENNIE MUSISZ MIERZYĆ SIĘ Z WIELOMA WYZWANIAMI, M.IN. JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ...

Kasy Online dla gastronomii obowiązkowo…
Ze względu na obecne gospodarcze zawirowania, Ministerstwo Finansów zmienia datę obowiązkowego wprowadzenia kas online dla gastronomii i branży...

Terminy dla branż zobligowanych do zakupu…
Nowelizacja Ustawy VAT o kasach online weszła w życie 1 maja br. i tego typu kasy powoli zaczynają się pojawiać w placówkach handlowych oraz...