Jakie urządzenie fiskalne dla różnych zawodów

Coraz więcej grup zawodowych musi korzystać z kas fiskalnych. Jeśli firma działa przede wszystkim w sektorze B2C (obsługuje klientów nieprowadzących działalności gospodarczej lub też taka działalność nie ma znaczenia w danym przypadku) niemal zawsze musi mieć urządzenie fiskalne.

Oznacza to, że w kasy fiskalne muszą zaopatrywać się zarówno sklepy stacjonarne, jak i internetowe oraz przedsiębiorcy świadczący usługi i dojeżdżający do klientów. Z myślą o nich w ofercie dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli.

Kasy mobilne

Są to urządzenia przystosowane do wykorzystywania w ruchu, wyposażone w baterie oraz moduły GSM, które pozwalają im pracować niezależnie od źródeł zasilania i z własnym połączeniem do internetu. Niektóre modele wyposażone są w dotykową klawiaturę, inne wciąż mają przyciski fizyczne.

Tego typu kasy stworzone są przede wszystkim z myślą o sektorze usług. Korzystają z nich przedsiębiorcy obsługujący parki rozrywki, piloci wycieczek czy właściciele niedużych punktów handlowych – na przykład modnych w ostatnich latach foodtracków. Mobilność docenią także specjaliści, którzy dojeżdżają do klientów – na przykład doradcy podatkowi i lekarze.

Nieduże kasy

To większe i bardziej masywne urządzenia niż segment kas mobilnych, docelowo obsługiwane w jednym miejscu, na przykład w kawiarni czy w niedużym sklepie. Niektóre z tego typu kas mają możliwość pracy zasilanej z baterii, jest to jednak raczej ich dodatkowa, a nie podstawowa funkcja.

Urządzenia te są wyposażone w narzędzia umożliwiające integrację z czytnikami kart płatniczych oraz modemem. Najczęściej wymaga to jednak zakupu dodatkowego wyposażenia.

Ten segment kas świetnie sprawdza się w małych punktach usługowych i handlowych. Często wyposażone są w klawiaturę odporną na zachlapania i pył, co pozwala wykorzystywać je w gastronomii.

Kasy tego typu często wyposażone są w funkcję definiowania powtarzających się wydruków (na przykład opłaty za konkretną usługę), co znacznie ułatwia pracę punktów usługowych, takich jak fryzjerzy czy gabinety kosmetyczne.

Kasy średnie

Takie urządzenia są wyposażone w zaawansowane narzędzia, takie jak, np. obsługa programów lojalnościowych wyłącznie w oparciu o kody kreskowe. Tego typu urządzenia umożliwiają również podłączenie terminala kart płatniczych oraz obsługę sprzedaży połączoną z wypłatą gotówki dla klienta.

Średnie kasy umożliwiają automatyczne naliczanie rabatów wraz z kasowaniem produktów. Są to kasy przeznaczone dla większych punktów, które mają w ofercie więcej towarów, na przykład sklepów spożywczych, piekarni, sklepom z zabawkami czy cukierniom. Korzystać z nich może z powodzeniem również mała gastronomia.

Kasy systemowe

Takie kasy są wyposażone w najbardziej zaawansowane systemy umożliwiające obsługę klientów takie jak programy lojalnościowe i naliczanie rabatów w zależności od produktu, wagi lub ilości sprzedanego towaru. Możliwe jest także naliczanie obniżek w na konkretne pozycje lub też cały paragon. Kluczowa jest jednak możliwość zmieszczenia w pamięci znacznie większego asortymentu.

Urządzenia systemowe są dostosowane do współpracy ze skanerami, wagami i terminalami kart płatniczych. Urządzenia często mają możliwość obsługi klienta płacącego innymi walutami. Jednocześnie są to urządzenia zbyt duże i nieporęczne, by możliwe było ich wygodne przenoszenie. Najczęściej znajdują zastosowanie w dużych placówkach handlowych i sklepach wielkopowierzchniowych.

Kasy wyspecjalizowane

W ofercie firm produkujących i sprzedających urządzenia fiskalne są również modele dostosowane do specyfiki danego biznesu.

Przykładem może być kasa fiskalna dostosowana do pracy w taksówkach. Z przyczyn oczywistych zajmuje mniej miejsca oraz wyposażona jest w możliwość zasilania z gniazdka zapalniczki w samochodzie.

Innym przykładem są urządzenia montowane na bezobsługowych stacjach paliw. Kasy tego typu nie wymagają asysty pracownika i wyposażone są w długie rolki papieru, dzięki którym nie jest konieczna ich częsta wymiana.

Drukarki sklepowe

Drukarki sklepowe są to wyposażone w pamięć fiskalną urządzenia drukujące paragony i faktury. Tego typu urządzenia przeznaczone są dla firm, które oprócz rejestracji sprzedaży w urządzeniu fiskalnym korzystają z zaawansowanych systemów kontroli sprzedaży, na przykład na potrzeby systemów ERP czy zarządzania zamówieniami.

W praktyce stosuje się je w sklepach i punktach, których właściciele zamiast kasy fiskalnej wybierają komputer do obsługi klientów.

Drukarki apteczne

Są to drukarki sklepowe specjalnie przystosowane do wykorzystania w aptekach. Umożliwiają wydruk wyceny leków i recept oraz paragonów fiskalnych uwzględniających refundację leków. Wykorzystywane jedynie w służbie zdrowia.

Być online ready

Niezależnie od branży oraz urządzenia, jakiego potrzebowała będzie firma, już w tej chwili warto zadbać, by było to urządzenie dostosowane do wymogów fiskalizacji online – rozwiązaniem jest zakup dostępnych rozwiązań typu online ready. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zmiany będą wprowadzane stopniowo, a producenci będą mogli homologować urządzenia jeszcze do 2023 roku i wprowadzać do obrotu do 2032 roku. Mimo to warto już w tej chwili mieć świadomość, że zmiany będą konieczne i nie ma potrzeby z nimi czekać.

Inne artykuły z tej kategorii