Jak korzystać z płatności online

Płatności online są niezbędnym elementem funkcjonowania handlu internetowego. Jednak coraz więcej firm pozornie niezwiązanych z tą działalnością, również po nie sięga.

Obecnie coraz więcej towarów i usług można sprzedawać przez internet. Oprócz fizycznych towarów w klasycznym e-commerce, coraz częściej sprzedawane są towary wirtualne (na przykład muzyka, filmy, gry) a nawet usługi (w formie zdalnej porady prawnej, przygotowania dokumentu czy regulaminu). W każdej z tych sytuacji firma może wiele skorzystać na wdrożeniu płatności internetowych.

Rodzaje płatności online

Płatności internetowe zakładają bezpieczne przekazanie pieniędzy od klienta do sklepu za pośrednictwem internetu. Obecnie w Polsce i na świecie funkcjonuje wiele spółek wyspecjalizowanych w tego typu usługach. Raport „E-commerce w Polsce 2016” wskazuje, że najpopularniejszą metodą płatności online w Polsce są pay-by-linki, czyli dostępne na stronie internetowej gotowe przekierowania na stronę  odpowiedniego banku, w którym wykonany zostanie przelew internetowy. Z tej formy korzysta 59 proc. polskich konsumentów. Rośnie także popularność kart płatniczych, którymi w internecie płaci 21 proc. badanych.

Wśród światowych użytkowników internetu popularny jest także PayPal, z którego na świecie korzysta 197 milionów użytkowników.

Jak wdrożyć płatności online

Wdrożenie płatności online w firmie wymaga przede wszystkim znalezienia zaufanego partnera biznesowego, który te płatności obsłuży poprzez dostarczenie odpowiednich narzędzi oraz infrastruktury technologicznej.

Wśród popularnych metod rozliczeń z dostawcami płatności online wymienić można:

  • prowizję – rosnącą lub malejącą w zależności od obrotu w danym miesiącu
  • stałą opłatę – niezmienną, niezależnie od liczby transakcji i sprzedaży

Dlatego przed wyborem dostawcy usług konieczne jest rozsądny kompromis między funkcjonalnościami a kosztem obsługi systemu.

Sklepy internetowe są w o tyle dogodnej sytuacji, że większość dostępnego oprogramowania e-commerce już w tej chwili oferuje „wtyczki” i rozszerzenia umożliwiające automatyczne zastosowanie wskazanego systemu płatności w sklepie. W najlepszej sytuacji są firmy korzystające z oprogramowania open source, najpopularniejszego w tej chwili wśród e-sklepów. Dzięki systemowi „wtyczek” oraz rozszerzeń tego typu oprogramowanie może być łatwo rozbudowane o dowolny ze stosowanych w Polsce systemów płatności online.

Możliwość łatwej integracji oraz instalacji na stronie nawet bez fachowej wiedzy ze strony użytkownika jest w interesie zarówno dostawców płatności, jak i spółek rozwijających oprogramowanie e-commerce. Dlatego w zdecydowanej większości przypadków uruchomienie płatności internetowych w swojej firmie nie powinno stanowić większego problemu.

Inne artykuły z tej kategorii