Czy mój biznes musi mieć kasę fiskalną?
Wielu przedsiębiorców związanych z handlem czy usługami zadaje sobie na początku działalności pytanie – czy muszę mieć kasę fiskalną? Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta.
Według polskiego prawa kasę fiskalną musi mieć przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży towarów lub świadczy usługi na rzecz:
-
osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej
-
przedsiębiorców dokonujących zakupów prywatnie, poza prowadzoną działalnością gospodarczą
-
rolników ryczałtowych
Taka konstrukcja przepisów oznacza w uproszczeniu, że ewidencjonować sprzedaż przy pomocy kas fiskalnych muszą wszystkie podmioty kierujące swoją ofertę bezpośrednio do klientów indywidualnych, takie jak na przykład:
-
sklepy
-
stacje benzynowe
-
lokale gastronomiczne
-
punkty usługowe (fryzjerzy, mechanicy, pralnie, itp.)
-
niezależni lekarze, prawnicy, itp.
Z kolei kas fiskalnych nie muszą posiadać firmy, które prowadzą sprzedaż lub dostarczają usługi wyłącznie lub przede wszystkim na potrzeby innych podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Są to na przykład:
-
freelancerzy działający na rzecz firm (copywriterzy, programiści, itp.)
-
sprzedawcy kierujący swoje towary wyłącznie do firm (hurtownicy, wyspecjalizowani dystrybutorzy, na przykład mebli biurowych, itp.)
-
sektor usług B2B (agencje reklamowe, firmy consultingowe, itp.)
-
firmy świadczące usługi na rzecz podmiotów gospodarczych (usługi sprzątania obiektów, wynajem biur, itp.)
Dlatego jeśli firma zamierza sprzedawać towary i usługi przede wszystkim (lub wyłącznie) osobom fizycznym, można założyć, że będzie musiała mieć kasę fiskalną. Jeśli jednak prowadzi działalność na rzecz innych firm, a całą sprzedaż dokumentuje przy pomocy faktur, kasa fiskalna nie będzie konieczna.
Dwa fronty działalności
Obecnie ustawa przewiduje pewne wyłączenia dotyczące konieczności ewidencjonowania sprzedaży przy pomocy kas fiskalnych. Jedno z wyłączeń zakłada, że jeśli w poprzednim roku podatkowym sprzedaż na rzecz osób fizycznych nie przekroczyła 20 tys. złotych, firma nie musi kupować kasy fiskalnej. Jest to ukłon w stronę, na przykład, serwisantów sprzętu komputerowego, którzy działają przede wszystkim na rzecz innych firm, jednak od czasu do czasu naprawiają także prywatne komputery, nie jest to jednak ich podstawowa działalność.
Coraz mniej wyłączeń
Z każdym rokiem kurczy się liczba podmiotów, którym ustawa zezwala na zwolnienie z kasy fiskalnej. Nadal jednak ustawa wskazuje podmioty, które nie muszą ewidencjonować swojej sprzedaży poprzez kasę fiskalną. Są to, między innymi:
-
osoby niewidome świadczące usługi osobiście
-
osoby świadczące usługi zarządzania nieruchomościami bądź ich wynajmu, jeśli wszystkie czynności z tym związane zostały udokumentowane fakturą lub płatności odbywały się poprzez przelewy
-
osoby świadczące usługi związane z wyżywieniem na terenie placówek oświatowych lub na pokładach samolotów
-
osoby świadczące usługi prawne, doradztwa podatkowego oraz doradztwa medycznego na odległość, jeśli świadczący usługę otrzyma zapłatę poprzez przelew (pocztowy, bankowy lub na konto w SKOK) i na rachunku (w tytule przelewu) dokładnie wskazał, jaka usługa była świadczona.
Inne artykuły z tej kategorii

Jak wybrać najlepszą kasę fiskalną…
PROWADZĄC BAR, MAŁE BISTRO CZY DUŻĄ RESTAURACJĘ, CODZIENNIE MUSISZ MIERZYĆ SIĘ Z WIELOMA WYZWANIAMI, M.IN. JAK WYBRAĆ NAJLEPSZĄ...

Kasy Online dla gastronomii obowiązkowo…
Ze względu na obecne gospodarcze zawirowania, Ministerstwo Finansów zmienia datę obowiązkowego wprowadzenia kas online dla gastronomii i branży...

Terminy dla branż zobligowanych do zakupu…
Nowelizacja Ustawy VAT o kasach online weszła w życie 1 maja br. i tego typu kasy powoli zaczynają się pojawiać w placówkach handlowych oraz...