Czy kasa fiskalna w moim punkcie jest bezpieczna?

Kasa fiskalna rejestruje istotne informacje na temat realizowanych przez przedsiębiorcę transakcji. Z tego względu wiele firm może obawiać się o bezpieczeństwo tego typu rozwiązań. Dlatego wszystkie kasy fiskalne stosowane w polskim systemie fiskalnym muszą uzyskać homologację nadawaną przez Główny Urząd Miar. Oznacza to, że wszystkie urządzenia rejestrujące sprzedaż przeszły kontrolę organów podatkowych i spełniają wyśrubowane wymagania, jakie stawia się tego typu urządzeniom.

Zagrożenie – kasa nie działa

W myśl polskich przepisów podatnik, który ma obowiązek ewidencjonować sprzedaż przy pomocy kasy fiskalnej, w sytuacji gdy ta nie działa, musi zaprzestać sprzedawania swoich towarów.

Kasa jednak nie musi zostać zepsuta lub uszkodzona, by nie można było z niej korzystać. Wystarczy, że zabraknie bieżącego zasilania. W takiej sytuacji właściciel sklepu ma możliwość zabezpieczenia swojej działalności poprzez zakup modelu z wbudowanymi bateriami. Dzięki temu, nawet jeśli w całym punkcie zabraknie energii elektrycznej, właściciel będzie mógł obsługiwać klientów.

Kasy fiskalne to trwałe urządzenia, a prawidłowo użytkowane są w zasadzie bezawaryjne. Jeśli jednak kasa zostanie uszkodzona, właściciel ma obowiązek naprawić ją, nie może dokonywać napraw samodzielnie.

Przechowywanie pieniędzy

Warto odnotować, że podstawową funkcją kasy fiskalnej nie jest przechowywanie pieniędzy, lecz rejestrowanie dokonywanych transakcji na potrzeby rozliczeń z administracją skarbową. Na rynku są dostępne również szuflady fiskalne, które uniemożliwiają dostęp do pieniędzy bez zarejestrowania transakcji oraz stanowią zabezpieczenie, na przykład przed kradzieżą. Jednak rola szuflad fiskalnych służy zabezpieczeniu pieniędzy przedsiębiorcy, a nie kasy fiskalnej jako takiej.

Inne artykuły z tej kategorii