Co to jest pozycjonowanie strony internetowej?

Pozycjonowaniem nazywa się wszystkie działania zmierzające do poprawy widoczności strony w wyszukiwarce internetowej oraz zapewnienie jej możliwie najwyższej pozycji w wynikach.

Obecnie pozycjonowanie jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na promowanie prowadzonego biznesu w internecie. Obecnie aż 93 proc. działań online rozpoczyna się od skorzystania z wyszukiwarki internetowej. Najpopularniejszą tego typu usługę oferuje Google, którego wyszukiwarka ma 80,5 proc. udziałów w rynku. Tym samym rynek obecnie jest zdominowany przez gigantów (Google, Yandex, Baidu), jednak samych wyszukiwarek istnieją dziesiątki.

Co to jest pozycjonowanie?

Obecnie 75 proc. ludzi nie wchodzi nigdy na drugą stronę wyników wyszukiwania.

W przypadku wyszukiwarki Google pozycjonowanie polega na dopasowaniu strony do wymagań wyszukiwarki, między innymi:

  • Uporządkowanie jej struktury i kodu

  • Przyspieszenie jej działania

  • Publikacja wartościowej, unikatowej treści, która zawiera odpowiednie słowa kluczowe

O pozycji strony w wyszukiwarce decydują również strony, które do niej linkują. Im lepszą pozycję oraz „wskaźnik zaufania” mają strony linkujące, tym lepiej wpłyną na pozycję w wynikach strony na którą odsyłają. Firmy stosują różne techniki aby pozyskać te linki, wśród których popularnością cieszy się pisanie za darmo gościnnych wpisów na popularnych blogach lub artykułów do portali internetowych.

Black hat SEO

Oprócz powszechnie stosowanych działań mających na celu poprawę widoczności strony, możliwe jest także tzw. „oszukiwanie” algorytmów decydujących o pozycji strony. Choć tego typu praktyki pozwalają szybko osiągnąć wysoką pozycję, stosowanie ich może się skończyć karą od Google, taką jak filtr (zepchnięcie wyniku na ostatnią stronę), a nawet ban (całkowite wykluczenie strony z wyników wyszukiwania).

Choć wiele działań związanych z SEO można prowadzić we własnym zakresie, firmy często decydują się na powierzenie tej formy promocji specjalistom i agencjom.

Inne artykuły z tej kategorii