Bezpieczeństwo płatności

Elektroniczne metody płatności są coraz wygodniejsze i cieszą się z tego względu rosnącą popularnością. Konieczne jest jednak zachowanie czujności, gdyż intensywnie rozwija się również sfera oszustw internetowych, a przestępcy wciąż doskonalą swoje narzędzia i techniki.

Według badania przeprowadzonego przez TNS Kantar na zlecenie Związku Banków Polskich oraz Krajowej Izby Rozliczeniowej użytkownicy płatności internetowych są coraz ostrożniejsi. Odpowiedzi przebadanych klientów banków wskazują, że zachowują przynajmniej podstawowe zasady ostrożności i bezpieczeństwa w sieci.

Ograniczone zaufanie do przelewów

Wspomniane badanie wskazuje, że już 10 proc. kupujących rezygnuje z zakupu, jeśli odbiorcą przelewu jest inna firma niż sklep internetowy. W praktyce często jest to pośrednik płatności. Co więcej, już 16 proc. użytkowników zawsze dokładnie sprawdza, czy strona, z której chcą dokonać płatności, jest odpowiednio zabezpieczona. – to o 6 punktów procentowych więcej niż w 2016 roku.

Zagrożenia w schowku

Rośnie także odsetek klientów, którzy unikają kopiowania i wklejania numeru konta. Przestępcy mają możliwość, poprzez złośliwe oprogramowanie, podmiany wklejanego numeru konta, przez co płatność nie trafiłaby do sklepu i zostałaby przejęta przez przestępców. Na to zagrożenie zwraca uwagę już 17 proc. badanych – dla porównania w 2016 roku było to 13 procent.

Z ostrożności wynika również niechęć Polaków do płacenia w internecie przy użyciu karty płatniczej – 15 proc. deklaruje niechęć wobec podawania w sieci numeru swojej karty płatniczej.

Człowiek najsłabszym ogniwem

W praktyce najczęstszą przyczyną udanego ataku na systemy obsługujące płatności jest brak ostrożności ze strony osób obsługujących transakcje. Znane są przypadki ataków na terminale płatnicze.

Przestępca dzwonił do sklepu i informował obsługę, że jest pracownikiem serwisu. Następnie prosił o wykonanie kilku prostych instrukcji, które pozwolą zaktualizować urządzenie. Tym samym w sprytny sposób manipulował obsługą, która podawała mu numery doładowujące do telefonów i kart przedpłaconych.

W tym przypadku jednak atak został dokonany nie na urządzenie, a na człowieka obsługującego terminal płatniczy.

Przede wszystkim świadomość

Biorąc pod uwagę bezpieczeństwo przy realizacji płatności elektronicznych konieczne jest zachowanie ostrożności oraz ograniczonego zaufania. W sytuacji, gdy jakikolwiek element procesu płatności budzi obawy, rozsądnie jest nie kontynuować płatności, tylko skontaktować się bezpośrednio ze sklepem lub operatorem płatności.

Inne artykuły z tej kategorii